Martinas Eimutis

Asmeninis tinklaraštis

Apr

14

“Tvarkau Šakius” iniciatyva įsibėgėja


Nepilnai prieš mėnesį startavusi iniciatyva “Tvarkau Šakius” įsipėgėja. Dėkoju Šakių rajono laikraščiui “Draugas” už pateiktus klausimus, pateikiu interviu:

  1. Papasakok, kaip gimė idėja kurti iniciatyvą „Tvarkau Šakius“?11055401_1401595083493561_3005780318839800818_n

„Tvarkau Šakius“- tai idėja, paimta iš Vilniaus miesto savivaldybės gerosios praktikos. Čia jau kuris laikas veikia miestiečius ir savivaldybės administracijos darbuotojus jungianti sistema. „Tvarkau Šakius“ iš esmės gimė diskusijose apie tai, kaip gyventojai galėtų daugiau įsitraukti į savo krašto valdymą. Iš esmės arčiausiai žmonių esanti valdžia, institucijos neretai turi ir tam tikrų nesuvokiamų barikadų. Manau, kad gyvename tokiame laikotarpyje, kai virtuali erdvė, informacinės technologijos gali pagreitinti problemų sprendimo ir idėjų generavimo procesus. Lieka tik retorinis klausimas, kodėl to neišnaudojus.

  1. Kas yra šios idėjos iniciatoriai?

Šios idėjos iniciatoriai yra Algirdas Unguvaitis, Živilė Unguvaitytė ir Martinas Eimutis.

  1. Buvo minėta apie „Tvarkau Šakius“ programėlę mobiliesiems telefonams ir interneto portalą. Gal gali plačiau apie tai papasakoti? Kaip sekasi plėtoti šią mintį?

Galima pasidžiaugti, jog jau interneto portalas tvarkausakius.lt praktiškai sukurtas, liko tik keli pataisymai ir leisime į eterį. Programėlė mobiliems telefonams bus sukurta šiek tiek vėliau.

Laukia dar labai ilgas kelias plėtojant ir dirbant su šia idėja. Vienas svarbesnių tikslų būtų susieti žmonių keliamas problemas su atitinkamų institucijų specialistų kasdieniu darbu. Turiu omenyje, jog virtualios platformos ir išmaniosios programėlės pagalba žmonių keliamos problemos tiesiogiai būtų priskirtos, pavyzdžiui, atitinkamų savivaldybės administracijos skyrių specialistams ir duodamas grįžtamasis ryšys. Tokia praktika nėra naujovė savivaldybių gyvenime ir yra naudinga abiem pusėms. Aišku, gal padaugės darbo, bet juk tam ir yra valstybės tarnautojai- kad padėtų žmonėms.

Paskutinio Šakių rajono savivaldybės tarybos Finansų komiteto posėdžio metu teiravausi Regioninės plėtros skyriaus vedėjo bei mero, ar planuoja rajono savivaldybė diegti e.valdžios priemones, dokumentų ir užduočių valdymo priemones. Turiu omenyje, jog privalome išnaudoti 2014m.-2020m. Europos sąjungos struktūrinės paramos galimybes ir priartinti gyventojus prie valdžios pasinaudojant priemone „Visuomenės poreikius atitinkantis viešasis ir pažangus valdymas“.

  1. Sukūrėte grupę facebook‘e, kurioje šakiečiai gali paviešinti įvairias problemas. Kokios problemos gyventojams atrodo opiausios?

„Tvarkau Šakius“ facebook grupėje šakiečių keliamos problemos labai įvairios ir tai labai džiugina. Pavyzdžiui, apleista sporto aikštelė jaunimui J.Lingio parke, nusidėvėjusios ir galbūt jau neeksploatuojamos sūpynės parke, apleisto ir miesto nepuošiančio kioskelio Draugystės take klausimas, „pėsčiųjų perėja į niekur“ prie „Varpo“ mokyklos Vasario 16-osios ir J.Basanavičiaus gatvių sankryžoje, nuolatos parke ištraukiami įspėjamieji ženklai, rekreacinės zonos prie Siesarties ar Girėnų tvenkinio saloje klausimas ir t.t.

  1. Galbūt jau pavyko išspręsti nors vieną iš problemų?

VšĮ „Mano skveras“ iniciatyva bus atnaujintos sūpynės vaikams J.Lingio parke, taip pat panašu, jog jau labai greitai neliks Draugystės take esančio miesto nepuošiančio kioskelio, taip pat galima pasidžiaugti, jog Šakių seniūnijos darbuotojai labai greitai sureagavo į pastebėjimus apie išverstus įspėjamuosius ženklus miesto parke. Šakiečių pastebėjimu apie mieste besibastantį ir galimai sužeistą didelį šunį, kažkas greitai sureagavo ir priglaudė šunelį. Tai yra akivaizdūs pavyzdžiai, kaip greičiau galima spręsti problemas, o dar svarbiau iškelti jas į dienos šviesą. Yra toks posakis, kad jeigu problemos nėra atitinkamų institucijų darbotvarkėje- problemos nėra iš viso. Be abejo, nereikia prisiimti visų laurų iniciatyvai, galbūt kai kurios problemos sprendžiamos dar prieš jas paviešinant, tačiau bet kuriuo atveju perspektyvoje tai turėtų tik padidinti norą įsitraukti gyventojus į problemų sprendimą. Iš esmės, dabar iniciatyvos laukia išbandymas, natūraliai kyla klausimas, ar ji veiksminga ir pan. Manau, kad tik laiko klausimas, kol ši idėja įgaus dar didesnį pagreitį, galbūt prireiks pusės metų ar daugiau, bet verta palaukti.

  1. Kvietėte prie šios iniciatyvos prisijungti nevyriausybines organizacijas, biudžetines įstaigas. Kiek iš jų sulaukėte dėmesio? Galbūt atsirado verslininkų ar kitų asmenų, kurie siūlė savo pagalbą problemoms spręsti?

Galima pasidžiaugti, kad iniciatyva susidomėjo Šakių miesto seniūnas, kuris mielai bendradarbiauja sprendžiant gyventojų problemas, taip pat prie iniciatyvos jungiasi ir verslininkai. Kaip ir minėjau, J.Lingio parke esančių sūpynių atnaujinimo klausimu ir pan. Pastebėjau, jog ne viena institucija ar visuomeninė organizacija pasidalino informacija Facebook apie šią iniciatyvą, tačiau galbūt dar per mažai laiko, jog galėtų viena ar kita forma įsitraukti ir kitos institucijos. Dar tik pradinė iniciatyvos stadija. Manau, kad dabar dar mes patys turime padaryti nemažai namų darbų viešinant ir plėtojant idėją, kad ji įgautų didesnį mastą.

  1. Ar šakiečiai pateisino lūkesčius, kuriuos buvote išsikėlę prieš užsiimant šia iniciatyva?

Per kelias dienas prie iniciatyvos „Tvarkau Šakius“ grupėje prisijungė daugiau nei 800 gyventojų, taip pat šakiečiai aktyviai kelia į dienos šviesą savo pastebėjimus. Tai yra puiku, tačiau dar reikės nueiti labai ilgą kelią, kad pasakytume, jog idėja yra efektyvi ir reikalinga. „Tvarkau Šakius“ turi padėt tiek miesto gyventojams, tiek įvairioms institucijoms. Apie pasiteisinimą galėsime kalbėti po pusės metų ar

  1. Ar jau žinote kam skirsite apdovanojimą už praėjusį mėnesį paviešintą problemą?

Už praeitą mėnesį firminiais “Tvarkau Šakius” marškinėliais bus apdovanoti vieni aktyviausių iniciatyvso dalyvių- Algirdas Jurgilas, Vaida Marcelionienė, Daumantas Vasiliauskas.

  1. Ar tikėjotės tokio kraštiečių susidomėjimo šia iniciatyva? Galbūt vylėtės, jog jis bus didesnis?

Susidomėjimas tikrai yra nemažas, bet kaip ir minėjau dar daug namų darbų reikia padaryt, jog objektyviai galėtume įvertint iniciatyvą. Tikiuosi galėsim pakalbėt po pusės metų?

  1. Kokie artimiausi planai plėtojant šią idėją?

Artimiausiu metu planuojame į dienos šviesą paleisti tvarkausakius.lt interneto portalą, suorganizuoti informacinę konferenciją „Tvarkau Šakius“ ir, aišku, nuosekliai toliau dirbti tiek viešinant, tiek ir prisidedant prie gyventojų keliamų problemų sprendimo.

 

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>