Martinas Eimutis

Asmeninis tinklaraštis

Jan

07

Priklausomybių mažinimo programa- pagalba, prevencija, galimybė


Socialinio tinklo Facebook paskyroje pasidalinau mintimi apie galimybę Šakių rajono savivaldybės Tarybai priimti Priklausomybių mažinimo programą. Viena šios programos priemonių- žmonių, turinčių alkoholio priklausomybę, gydymo finansavimas iš savivaldybės biudžeto. Po naujiena nusidriekė nemažai komentarų su aiškia mintimi- tai tik kova su pasekmėmis, tai nieko nepakeis. Iš dalies sutinku, nes programa neišspręs gilesnių priklausomybių, ypač alkoholizmo priežasčių: nedarbo, psichologinių problemų, įpročių, kurie tapę neatsiejama bendravimo forma ir t.t. Tačiau degančius gaisrus turime gesinti. Kaip komentaruose teigia kolegė, Tarybos narė Eglė Dragūnaitytė: „Profilaktika – sveikiems, kad nesusirgtų. Kai žmogus serga ir dar sunkiai – reikia jį gydyti, o ne aiškintis, kas jo vaikystėje ar aplinkoje ne taip.“ Iškalbinga statistika byloja, kad 2017 m. sausio 1 d. duomenimis, Šakių rajono savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus apskaitoje yra 120 šeimų, kurios įrašytos į socialinės rizikos šeimų, auginančių vaikus, apskaitą dėl girtavimo, psichotropinių medžiagų vartojimo. Per 2016 metus naujai įrašyta 16 šeimų. Mano galva, Priklausomybių mažinimo programa, kuri susideda ir iš gydymo, ir iš profilaktikos- žingsnis link galimybės padėti sergančiam žmogui, jo vaikams turėti šviesesnę vaikystę ir tvirtesnius gyvenimo pagrindus.

Kalvarijų savivaldybėje priimtos analogiškos programos galimybėmis per 3 metus pasinaudojo apie 200 žmonių. Programoje analizuojant mirtingumo nuo alkoholio sąlygotų priežasčių rodiklį 2014 m. ir 2015 m. Kalvarijos savivaldybėje galime pastebėti mažėjančias rodiklio reikšmes nuo 2012 m. Būtent, 2014m. Priklausomybių mažinimo programa pradėjo veikti savivaldybėje. Atkreipkite dėmesį į Šakių rajono rodiklį, kuris yra beveik du kartus didesnis nei šalies.

Regionai 2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m.
100000 gyv. 100000 gyv. 100000 gyv. 100000 gyv.
Kalvarijos sav. 67,52 51,25 17,3 35,1
Šakių r. 18,92 9,64 26,15 46,66
Lietuvos Respublika 30,32 29,79 25,13 24,27

Mirtingumas nuo alkoholio sąlygotų priežasčių

(Šaltinis. Higienos instituto Sveikatos informacijos centras)

2015 m. Priklausomybių mažinimo Kalvarijos savivaldybėje programa pasinaudojo 72 Kalvarijos savivaldybės gyventojai, turintys priklausomybę alkoholiui, o 2016 m. dar neoficialiais duomenimis beveik 100 gyventojų.

Metai Programoje dalyvavusių skaičius Patyrė atkrytį
2014 m. 32 3
2015 m.* 72 11

Asmenų, pasinaudojusių priklausomybių mažinimo Kalvarijos savivaldybėje programa, skaičius

 

Manau, kad labai svarbu pasirinkti teisingus programos uždavinius, kad jos įgyvendinimas taptų ne tik gaisro gesinimu, bet ir priežasčių patekti į priklausomybių ratą naikinimą. Visų pirma, reikia padėti priklausomybę turinčiam žmogui suprasti, jog jis turi problemą. Tai gali padėti tinkamas šeimos, aplinkinių reagavimas, kaip teigia Kalvarijų savivaldybės Priklausomybių mažinimo programos autoriai: „Žmonės, susidūrę su alkoholizmo problema, dažnai nežino, ką daryti ir kaip sau ar savo artimiesiems padėti. Dažnai alkoholizmo problema šeimoje yra laikoma gėdinga ir slepiama nuo aplinkinių. Dėl šios priežasties šeima užsidaro savyje, kenčia ir neieško pagalbos.“ Neabejotinai vienas iš uždavinių turėtų būti informacijos sklaida apie gydymo ir reabilitacijos galimybes, priklausomybių ligas, jų vystymąsi, tinkamą šeimos, aplinkos reakciją. Šis uždavinys yra glaudžiai susijęs su specialistų, bendruomenės narių (seniūnų, socialinių darbuotojų, seniūnaičių, NVO atstovų ir kt ) kompetencijos priklausomybių ligų prevencijos ir žalos mažinimo klausimais. Jie yra arčiausiai žmonių ir nuo jų sugebėjimo identifikuoti, suteikti reikiamą informaciją, neretai gali pastūmėti priklausomą žmogų ar šeimos narius imtis veiksmų. Savivaldybės administracijos prioritetas turėtų būti investuoti į su jautriausiais socialiniais sluoksniai dirbančius specialistus.

Vienas iš programos uždavinių taip pat turėtų būti efektyvi, novatoriška priklausomybių prevencija jauniems žmonėms. Jaunimas- ypač specifinė tikslinė grupė, prie kurios reikia rasti išradingą priėjimą, jog nebūtų greitos atmetimo reakcijos.

Priėmus Šakių rajono savivaldybėje priklausomybių mažinimo programą, ja galėtų pasinaudoti kiekvienas apsisprendęs gydytis Šakių rajono savivaldybės gyventojas. Jam būtų finansuojamas gydymas (sėkmingo gydymo principai po straipsniu), organizuojamas transportavimas į Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai priklausančią specializuotą asmens sveikatos priežiūros biudžetinę įstaigą.

Sunku išmatuoti, kiek kainuoja ženkli pagalba vienam žmogui, o gal ir nelaimės užkirtimas visai šeimai. Todėl turime kryptingai dirbti su priežastimi, taikyti kompleksinius gydymo ir prevencijos metodus, kad reikėtų kuo mažiau dirbti su pasekmėmis.

 

Šakių rajono savivaldybės Tarybos, jungtinės opozicinės frakcijos narys Martinas Eimutis

 

 

Sėkmingo gydymo principai

  1. Nėra gydymo metodo, tinkančio visiems. Gydymo aplinka, intervencija, paslaugos turi atitikti kiekvieno paciento problemą, poreikius.
  2. Gydymas turi būti lengvai prieinamas. Sunkumai atbaidys pacientus.
  3. Efektyvus gydymas turi tenkinti įvairius individo poreikius, o ne vien būti nukreiptas į psichotropinių medžiagų vartojimą. Gydymas turi būti nukreiptas į medicinines, psichologines, socialines, teisines problemas.
  4. Pokalbiai (individualūs ir/arba grupiniai) ir kita elgesio terapija yra būtini priklausomybių gydymo komponentai. Dirbama su pacientų motyvacija, ugdomi socialiniai įgūdžiai (atsisakymo, problemų sprendimo, sveikos gyvensenos/gyvenimo be narkotikų, bendravimo įgūdžiai ir pan.).
  5. Daugumai pacientų būtinas medikamentinis gydymas. Jis naudingas, kombinuojant su konsultavimu ir kitomis elgesio terapijomis. Pvz., Naltreksonas padeda asmenims, vartojantiems opiatus ar priklausantiems nuo alkoholio.
  6. Medicininė detoksikacija yra tik pirmasis priklausomybių gydymo etapas.
  7. Gydymas nebūtinai turi būti savanoriškas, kad būtų efektyvus. Šeimos grasinimai, darbdavių sankcijos, teisinės sankcijos ar jų grėsmė labai lemia kreipimosi gydymuisi skaičių, atsilaikymą ir gydymosi sėkmę.
  8. Gijimas nuo priklausomybės gali būti ilgalaikis procesas. Gali būti būtini dažni gydymosi epizodai. Kaip ir sergant kitomis chroniškomis ligomis, išlieka labai didelė  atkryčio tikimybė  gydymosi metu ar po sėkmingo gydymosi epizodo.

*Informacija paimta iš Kalvarijų savivaldybės Priklausomybių mažinimo programos

Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>